Pakowanie do transportu - Relokacja maszyn i urządzeń

Wybór opakowań do eksportu to kluczowy element w procesie transportu towarów. Właściwe pakowanie do transportu towarów nie tylko chroni produkty przed uszkodzeniem, ale również wpływa na koszty logistyczne oraz efektywność całego łańcucha dostaw. Wśród dostępnych opcji, drewniane opakowania do eksportu wyróżniają się swoją funkcjonalnością, wytrzymałością oraz ekologicznymi zaletami. W tym wpisie przyjrzymy się, dlaczego warto wybrać skrzynie drewniane do transportu i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania.

opakowania1 - Opakowania transportowe producent

Trwałość i wytrzymałość drewnianych opakowań

Wytrzymałość drewna jako materiału opakowaniowego

Drewno jest materiałem naturalnie odpornym na uszkodzenia mechaniczne, co czyni je idealnym wyborem do transportu towarów. W kontekście pakowania do transportu towarów, drewniane opakowania oraz sposób zapakowania ładunku w skrzyni zapewnia ochronę przed wstrząsami oraz upadkami. Dzięki swojej wytrzymałości, drewniane skrzynie i palety mogą być wielokrotnie używane, co dodatkowo zwiększa ich opłacalność w dłuższym okresie czasu.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Ładunek, odpowiednio zabezpieczony, np. poprzez pakowanie próżniowe, dodatkowe absorbery wilgoci, a następnie zapakowany w drewnianą skrzynie może chronić towar przed wilgocią, ekstremalnymi temperaturami oraz promieniowaniem UV. 

Odpowiednio zabezpieczone drewniane opakowania są również odporne na różne warunki atmosferyczne a pakowanie próżniowe towarów wraz z pochłaniaczami wilgoci chroni towary przed korozją wilgocią i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne przy transporcie międzynarodowym, gdzie towary mogą być narażone na różne, nieprzewidywalne warunki. Jest to szczególnie istotne przy transporcie międzynarodowym, gdzie towary mogą być narażone na różne, nieprzewidywalne warunki.

Ekologiczne zalety drewnianych opakowań

Odnawialność i biodegradowalność

Jednym z głównych argumentów przemawiających za drewnianymi opakowaniami jest ich ekologiczność. Drewno jest materiałem odnawialnym i biodegradowalnym, co oznacza, że po zakończeniu cyklu życia opakowania, można je przetworzyć lub naturalnie rozłożyć, minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Wybór opakowań do eksportu wykonanych z drewna jest więc krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Mniejszy ślad węglowy

Produkcja drewnianych opakowań generuje mniejszy ślad węglowy w porównaniu do opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych czy metali. Proces obróbki drewna wymaga mniej energii, a drzewa w trakcie swojego wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla, co dodatkowo kompensuje emisje związane z produkcją. To kolejny powód, dla którego drewniane opakowania do eksportu są preferowane w kontekście ekologii.

Elastyczność i personalizacja

Różnorodność konstrukcji i rozmiarów

Drewniane opakowania można łatwo dostosować do specyficznych wymagań każdego towaru. Mogą przyjmować różnorodne formy, takie jak skrzynie, palety czy skrzyniopalety, co umożliwia idealne dopasowanie opakowania do rozmiaru i kształtu transportowanego produktu. Dzięki tej elastyczności, drewniane opakowania mogą być używane do przewozu zarówno małych, delikatnych przedmiotów, jak i dużych, ciężkich maszyn.

Przy opakowaniach drewnianych ważnym aspektem jest możliwość wykonania zarówno 1 opakowania, jak i nawet 1000 opakowań. Istotne jest też to, że opakowanie jest robione pod konkretne zamówienie klienta, bez ograniczeń co do rozmiaru. W opakowaniach drewnianych można stosować różnego rodzaju wykończenia,

Kolejną zaletą drewnianych opakowań jest czas wykonania – nieproporcjonalnie krótszy w porównaniu do opakowań plastikowych czy stalowych. W przypadku prostych skrzyń realizacja jest możliwa nawet w ciągu 1 dnia

Możliwość znakowania i identyfikacji

Drewniane skrzynie i palety można łatwo znakować, co ułatwia identyfikację towarów oraz zarządzanie logistyką. Znakowanie może obejmować informacje takie jak logo firmy, numer partii, instrukcje obsługi czy kody kreskowe, co znacząco ułatwia procesy magazynowe i transportowe.

Znakowanie dotyczy też informacji na temat specyfiki przewożonego towaru, np. szklane produkty czy wskazówki dotyczące ustawiania i piętrowania. Personalizacja to również zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, a także wybieranie elementów wykończeniowych, np. inne zawiasy, zamknięcia itd.

opakowanie2 - Opakowania transportowe producent

Praktyczne wskazówki dotyczące używania drewnianych opakowań do eksportu

Zabezpieczanie towarów

Podczas pakowania towarów do eksportu w drewniane opakowania, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie produktów wewnątrz skrzyń. Towary, zanim zostaną unieruchomione w skrzyni za pomocą kantówek sztauerskich czy systemów mocujących, najpierw są zabezpieczane pianką polietylenową lub folia bąbelkową, a następnie folią dedykowaną do rodzaju transportu: folią aluminiową, VCI lub termokurczliwą.

W firmie Opakowania Eksportowe dbamy o to, aby nasze usługi były maksymalnie dopasowane do potrzeb klienta i wymagań produktowych. Pakując produkty w skrzynie drewniane często robimy wypełnienia w środku, tak aby umieszczony w niej produkt bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego. Ponadto właściwy dobór zabezpieczenia jest uzależniony od środka transportu i miejsca przeznaczenia. 

Istotną sprawą jest, gdzie docelowo ma być transportowany ładunek. Jeśli poza UE to drewno użyte do produkcji opakowań musi przejść proces obróbki fitosanitarnej. Należy zwrócić uwagę , że coraz więcej klientów  z  Państw UE również życzy sobie, aby opakowania były certyfikowane certyfikatem IPPC, czy FSC lub jednym i drugim. Warto wiedzieć, że jeżeli ładunek będzie opuszczał granice UE musi być wykonany z drewna fitosanitarnego i posiadać stosowne certyfikaty. 

Kontrola jakości drewna

Wybierając drewniane opakowania do eksportu w zależności od kraju docelowego, należy upewnić się, że drewno użyte do ich produkcji jest wolne od szkodników, kory i śladów sinizny oraz spełnia międzynarodowe standardy fitosanitarne, takie jak ISPM 15. Warto też zwrócić uwagę na kwestię certyfikatów, np. FSC. Zapewnienie odpowiedniej jakości drewna jest kluczowe dla zachowania integralności opakowania podczas transportu.

Warto wspomnieć o firmach, które świadomie podejmują decyzję co do wyboru opakowań drewnianych w swojej działalności, stawiając na producentów z certyfikatem FSC. Jest to certyfikat dla przedsiębiorców z branży drzewnej, papierniczej, a także dla firm handlowych, producentów czy dystrybutorów. Taki certyfikat posiada nasza firma Opakowania Eksportowe Sp. z o.o..

Zastosowanie odpowiednich technik pakowania

Stosowanie odpowiednich technik pakowania jest niezbędne do maksymalizacji ochrony towarów. Warto zwrócić uwagę na równomierne rozmieszczenie ciężaru oraz zabezpieczenie ostrych krawędzi, aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu.

Podsumowanie

Drewniane opakowania do eksportu stanowią najlepszy wybór ze względu na swoją trwałość, ekologiczność oraz elastyczność w dostosowaniu do różnych potrzeb transportowych. Wybór opakowań do eksportu wykonanych z drewna pozwala na bezpieczne i efektywne przewożenie towarów, jednocześnie dbając o środowisko. Jeśli zastanawiasz się, jakie opakowanie do eksportu wybrać, warto rozważyć drewniane skrzynie i palety, które oferują niezrównane korzyści w kontekście ochrony towarów oraz zrównoważonego rozwoju.

Jako ceniony producent opakowań do transportu proponujemy wysokiej jakości różnego rodzaju opakowania transportowe, takie jak skrzynie transportowe czy skrzyniopalety. Ponadto oferujemy profesjonalne usługi pakowania – zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!